Pasy transportowe i ich rodzaje
2011-07-08 00:00:00
Każdy kto jest związany z branżą transportową czy logistyczną na pewno spotkał się z nimi nie jeden raz. Są bardzo popularne i najczęściej wykorzystywane jako zabezpieczenia ładunków.
Standardowy pas transportowy
Przeznaczenie pasa: Nie zawieszać tylko mocować
Oznaczenia na etykiecie pasa transportowego
Czy jednak wiemy o nich na tyle dużo, żeby używać ich bezpiecznie i zgodnie z przeznaczeniem? Czy wiemy jak je dobrać i mocować? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w cyklu artykułów poświęconych elementom zabezpieczeń ładunków.
Normy europejskie
Pasy transportowe produkowane są zgodnie z europejską normą EN 12195 część 2. Powyższa norma ustala wymogi bezpieczeństwa dla pasów produkowanych z włókien syntetycznych. Materiały z których wykonane są pasy, chrakteryzują się różną wytrzymałością na środki chemiczne. Jeżeli w trakcie transportu istnieje choćby minimalne zagrożenie kontaktu pasów transportowych z substancjami chemicznymi należy w każdym przypadku koniecznie zwracać uwagę na szczegółowe informacje producenta pasów. Ważne jest, że skutki działania powyższych środków chemicznych zwiększają się najczęściej przy wzroście temperatury. Wytrzymałość pasów mocujących na substancje chemiczne (przede wszystkim żrące) zalezy od materiału z jakiego są wykonane.
Rodzaje materiałów wykonania
Pasy wykonuje się z trzech rodzajów materiałów:
- POLIAMIDY: są odporne na alkalidy, jednak nie są odporne na działanie kwasów mineralnych ( zielony kolor etykiety)
- POLIESTRY: odporne są na kwasy mineralne, lecz nie odporne na ługi (niebieski kolor etykiety)
- POLIPROPYLENY: słabo odporne na działenie ługów i kwasów, duża wytrzymałość na inne chemikalia z wyjątkiem rozpuszczalników organicznych (brązowy kolor etykiety).
Z uwagi na swoją uniwersalność i stosunkowo niski koszt produkcji najczęściej stosowane są pasy poliestrowe. Szeroką ofertę takich pasów posiada E-Market Transportowy www.trans24.pl.
W transporcie drogowym najczęsciej użytkuje się pasy pojedyńcze, taki rodzaj pasów stosuje się do obejmowania (usztywniania) ładunku w związku z czym nie potrzebne są tu elementy łączące. Pasy poliestrowe zgodnie z normą EN-PN 12195 posiadają niebieską, prostokątną etykietę.
Porady motoryzacyjne
Patrząc na stale rosnące ceny na stacjach benzynowych można się przestraszyć! Co dnia 1-2 grosze do przodu.... Mamy jednak wyjście! Choć ceny paliwa stale pną się w górę możemy oszczędzać poprzez jazdę ekologiczną, z angielskiego – ecodriving.
Coraz częściej wybieramy auta z napędem hybrydowym. Skłaniają nas do tego coraz wyższe ceny paliw oraz zaostrzające się normy emisji spalin. Czy zdajemy sobie sprawę z tego czym jest napęd hybrydowy?
Przy stale rosnących kosztach utrzymania samochodów, kierowcy szukają tańszych sposobów na utrzymanie swoich aut w należytym stanie technicznym.
Mroźna zima, gorące lato - to nasza Polska właśnie! Jak podczas tak diametralnie zmieniających się warunków atmosferycznych zachować sprawność auta?
Opony w zimie narażone są na ekstremalne sytuacje – śnieg, lód, roztopy... Aby zachowały dobrą przyczepność na każdym podłożu warto w nie zainwestować.
wszystkie porady
Nowości z branży motoryzacyjnej
2012-01-24 00:00:00
Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.
2012-01-19 00:00:00
W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.
2012-01-16 09:14:55
Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.
2012-01-12 10:20:29
Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).
2012-01-12 00:00:00
W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.
wszystkie nowości
Komentarze i opinie