W jaki sposób należy przechowywać opony zimowe?
2011-10-19 00:00:00
Mroźna zima, gorące lato - to nasza Polska właśnie! Jak podczas tak diametralnie zmieniających się warunków atmosferycznych zachować sprawność auta?
Sposób przechowywania opon zimowych jest bardzo istotny
Należy pamiętać na jakie ekstremalne sytuacje narażana jest opona podczas jazdy
Dopuszcza się przechowywanie opony w pozycji poziomej ale... tylko na felgach
Mroźna zima, gorące lato- to nasza Polska właśnie! Jak podczas tak diametralnie zmieniających się warunków atmosferycznych zachować sprawność auta? Oczywiście punktem newralgicznym stają się w tym momencie opony i ich sezonowa wymiana. Do zmiany ogumienia nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Dawno już Polacy przekonali się o niefunkcjonalności opon całorocznych. Ale pojawia się następny problem. Co zrobić z oponami, które oczekują na swoją kolej? Jak właściwie je przechować? Już odpowiadamy!
Idealne warunki
Pozostawienie opon sezonowych w niewłaściwych warunkach powoduje zmiany ich właściwości fizycznych. Po kilku miesiącach możemy zobaczyć na nich odkształcenia ściany bocznej, stopki, czoła bieżnika lub tzw. odleżyny. Zmiany te niewątpliwie wpływają na skrócenie okresu użytkowania opon, a nawet mogą doprowadzić do ich zniszczenia w stopniu uniemożliwiającym dalsze użytkowanie.
Norma ISO 2230 opisuje warunki idealne do przechowywania opon sezonowych. Decydując się na pozostawienie opon w warunkach domowych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pozwalających okres odpoczynku przetrwać bez odkształceń.
1. Na przechowywanie opon należy wybrać miejsce suche, chłodne i najlepiej ciemne. Nie należy opon składować na otwartym powietrzu, nawet jeśli dysponujemy zadaszeniem!
2. Opony powinny być przechowywane z dala od źródeł ciepła oraz zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, ponieważ negatywnie oddziałuje ono na „zimujące” opony powodując wysychanie oraz twardnienie mieszanki gumowej.
3. Należy bezwzględnie unikać kontaktu opon z rozpuszczalnikami, produktami ropopochodnymi, smarami lub środkami chemicznymi.
4. Szczególnie należy również zwrócić uwagę, aby opon nie przechowywać w pomieszczeniu z ozonem lub urządzeniami generującymi ozon np.transformatorem, ponieważ jest on czynnikiem szczególnie niszczącym mieszankę gumową.
Opony na felgach
Coraz częściej spotykamy się z przechowywaniem opon zamontowanych na stalowych obręczach lub felgach. Dysponowanie dwoma kompletami felg lub obręczy na pewno skraca czas wymiany sezonowej opon oraz znacząco zmniejsza koszty tej wymiany. Jak jednak postępować z takimi oponami?
Przede wszystkim opony te powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem zalecanym przez producenta opon lub pojazdu. Opon na obręczach nie należy składować w pozycji pionowej! Najlepszym sposobem ich przechowywania jest podwieszenie na specjalnie do tego przygotowanych hakach lub linkach przymocowanych do ściany. Dopuszczalne jest także składowanie kół jedno na drugim w pozycji poziomej. Jednak w tym wypadku warto jest pamiętać o przestawianiu opon co kilka tygodni, takie postępowanie zapobiegnie ewentualnemu odkształceniu opony leżącej najniżej.
Opony bez obręczy
W tym wypadku sytuacja wygląda wręcz odwrotnie. Dopuszczalne jest przechowywanie opon w pozycji pionowej. Należy jednak pamiętać o obracaniu ich co pewien czas o kilka stopni. Bezwzględnie jednak nie wolno opon tych składować poziomo oraz podwieszać na hakach.
Takie przechowywanie opon zarówno zimowych jak i letnich, przyczyni się do zachowania ich właściwości oraz zapobiegnie odkształceniom i konieczności częstszej wymiany. Jeśli jednak nie posiadamy warunków do prawidłowego przechowania opon warto zadanie to powierzyć specjalistą. Większość profesjonalnych serwisów ogumienia oferuje usługę sezonowego przechowywania opon, za co musimy jednak zapłacić od 40 do 100zł w zależności od punktu.
Komentarze i opinie